Napi pozitív

Minden az elméden múlik. Ha nem hiszed el, hogy képes vagy valamire, akkor nem is leszel képes rá.
Kai Greene

Ujj-jóga az elmének, testnek és léleknek erőt adó gyógyír

A mudra szanszkrit szó jelentése pecsét, jel, szimbólum, szimbolikus gesztus, de az öröm adományozójaként is fordítják. Tágabb értelemben fizikai, energetikai, pszichoenergetikai, pszichikai és pszichomentális egyensúlyt teremtő, a testáramkörökön keresztül ható ujj-jóga.

A keleti kultúrákban (India, Kína, Japán, Tibet, Indonézia), vallásos gyakorlatban (hinduizmus, buddhizmus) gyakran találkozhatunk a kézgesztusokkal. 

Indiában a mudrák használata a védikus időkig nyúlik vissza, amikor a Védák kántálása közben a stressz, a beszédritmus és a hanglejtés szabályozására használták. Később az isteneknek bemutatott rituális áldozatokhoz (Puja) kapcsolódtak, majd megjelentek a hindu ikonográfiában az egyes istenek hatalmát megtestesítő kézjelekként.

 

A Bhagavad Gita megemlíti, hogy az Úr Krisna a ​​gyan-mudrát gyakorolta, amikor a tudást Gita Arjunának adományozta. A hagyomány szerint azonban a mudrák ősi tudománya Siva istentől ered. A legkorábbi mudra-ábrázolások a Mantra Shastra-ban (varázsigék könyvében), az Upasana Shastra-ban (az istentisztelet és imádság könyvében), a Tantra-Shastra-ban és a Nritya Shastra-ban (a klasszikus táncok könyvében) jelentek meg.


Számtalan kézjelet őriztek meg a mitológiai és vallási jeleneteket testbeszéddel, ujjállításokkal elmesélő klasszikus tánc (Bharatnatyam) képviselői, a mélyebb spirituális igazságokat és isteni hatalmat megjelenítő vallási ikonográfia, a tantrikus gyakorlatok kidolgozói, a mindennapi tisztító vallásos rituálék (Darshan és Namaskar) praxisa, és az egyes jógairányzatok fejlett meditációs és vizualizációs technikáihoz illeszkedő – azt elmélyítő – ujj-jóga gesztikulációs mágiával keveredő elemei.

A legtöbb misztikus iskolában és hagyományban (kundalini-jóga, nadi-jóga, nada-jóga, ájurvédikus jóga) a mester csak egy kiválasztott, ambiciózus, nagy fegyelemmel rendelkező, nem világias gondolkodású tanítványnak adta át a mudrák titkos kódrendszerét, az ujjállítások finom mozgásaival, mély légzéssel, hosszú nyújtásokkal, lassú hajlításokkal kombinált technikát, amely az ellazulás eszményi módszere, az elmének, testnek és léleknek erőt adó gyógyír.

 

Általános tudnivalók a gyógyító kéztartások végzéséhez


A mudrákat egy külvilágtól elszigetelt helyen, szép és kellemes környezetben, lehetőleg a természetben, vagy jól kiszellőztetett szobában végezzük. Ha tehetjük, keressünk fel olyan helyeket, ahol a földfelszínt láthatatlan energiavonalak hálózzák be, s amelyek metszéspontjain elektromagnetikus erők összpontosulnak (őseink ilyen Ley-vonalak mentén végezték szertartásaikat, később egyes templomok is oda épültek). Magyarországon több testi-lelki feltöltődést, energiaharmonizáló, öngyógyító erőket aktiváló kirándulóhely ismert. (Zánka közelében a Hegyestű-hegy, Pilisszentkereszttől északra a Rám-hegy, a Ferenczy-szikla, Gyula, Szentendre, Bükkszentkereszt, Dobogókő, Lenti, Százhalombatta, Bélapátfalva, Bélkő, Esztergom, Tata, Szentes, a püspökladányi Boldogasszony halom, a kunágotai Cikó-domb. A mudrák felvételére legalkalmasabb hely a tápiószentmártoni Attila-domb, ahol a földmélyi geomagnetikus és a földfelszíni elektromagnetikus energiák olyan erőterekbe rendeződnek, amik öngyógyító folyamatokat indítanak be.

Az irodában, munkahelyen, utazás közben felvett kéztartások is hasznosak lehetnek, ha egészségügyi problémánkat azonnal orvosolni szeretnénk. Egy dologra figyeljünk ilyenkor: semmi sem vonhatja el figyelmünket a mudra szertartásának lefolyásakor, kerüljük a kívülállók szemeit és negatív gondolatait.

A mudrákat a nap bármely szakaszában gyakorolhatjuk. Legmegfelelőbb időpont reggel (ébredés után) vagy az esti órákban. A mudra megelőzheti a meditációt, mert koncentráltabb, ellazultabb állapotba hoz. 

Egy mudrát egy alkalommal 7, 10, vagy 12 percig tartsunk ki. A nap folyamán ismételhetjük őket. 


Naponta 2-szer (reggel, este) végezhetünk egy kéztartást. Egy nap több kéztartást is alkalmazhatunk. Ügyeljünk arra, hogy egy szervrendszerre ható kéztartásokat végezzünk egy napon.

Fontos! Kezelés közben mindig a kézpóz által felszabadított öngyógyító energiákra koncentráljon, és ne a betegséggel járó tünetekre, fájdalomra figyeljen! Ne kezeljen egymás után (rövid időn belül) több problémát! Hagyjon időt a testének, hogy a kapott ingert, bioinformációt feldolgozza! Ne legyen türelmetlen, ha a várt gyógyulás nem következik be azonnal. Vannak olyan pozitúrák, amelyeknél a kezelés utáni napon válik érezhetővé a hatás. Egy póz kitartásának időtartama egyénenként változik, és függ a kezelt személy életkorától és erőnlététől is. Idősebbek rövidebb ideig végezzék a megterhelőbb kéztartásokat. 

Fontos! Ha úgy érzi, hogy a kézpózt nagy erőfeszítésébe kerül kitartani, és szeretné már abbahagyni, azonnal fejezze be azt! Ha szervezete jelzi, hogy a további inger-információt, energia-csomagot nem tudja felvenni, feldolgozni, akkor hagyja abba a gyakorlatot. 

Terhesség esetén lehetőleg ne csináljon kéztartásokat, vagy beszélje meg a kezelőorvosával! Ha a póz következtében rossz közérzete támad, vagy panaszai fokozódnak, sürgősen hagyja abba!


A mudrák felvétele előtt vegye le egész testéről az ékszereket, mert zavarja az energiaáramlást! 

A mudrákat állva, fekve, térdelve (a gát a sarokhoz ér), vagy ülve végezheti.

A betegségekre a legerősebben az ülve és térdelve végzett mudrák hatnak.

4 alapkövetelmény betartása szükséges a mudrák kitartása során:


Ha felvette a kézpózt, akkor tartsa stabilan, biztonságosan!

Legyen mozdulatlan!

Kerüljön minden erőfeszítést, erőlködést! Ne erőből nyomja össze ujjait, hanem lágyan!

A mudrák közben kezeit és lábait soha ne tartsa keresztben, mert megtöri az energiaáramlást!


 

A hatha-jóga mudrafajtái

A hatha-jóga művelői a mudrák, mantrák, ászanák, bandhák, légzőgyakorlatok, a légzés- és figyelemirányítás, a vizualizációs technikák kombinálásával az indrija-pratjáhárát (érzékek irányítását), a prána-pratjáhárát (életerő irányítását), a karma-pratjáhárát (cselekvések, életmenet irányítását) és a mano-pratjáhárát (a majától független valódi gondolatok és érzések irányítását) a tudat elmélyítésén és kitágításán, a lelki rezdülések lecsendesítésén és a felfokozott észlelésen keresztül valósítják meg. A felsorolt jógapraxis minden egyes eleme, a test, a lélek és a szellem ismétlődő pózai külön-külön is képesek az agytörzsi területek által a tudat finomhangolására, az éterikus, pszichikai és mentális régiók frekvenciahangolására- és szabályozására, a berögzült negatív pszichoenergetikai és pszichomentális minták eltávolítására, a testi-lelki-szellemi hajlékonyság, rugalmasság megteremtésére.

 


A doshákat harmonizáló mudrák

A doshák meghatározott őselemarányok rezgés-kombinációjából kialakult szubtilis energiák, amik működő értelemként biztosítják –az elemek állandóan mozgó dinamikus egyensúlyán keresztül – a biológiai, lelki és mentális folyamatokat, működtetik a fizikai, asztrál- és mentál testek tápanyagokkal való ellátását, ezen durva-és finomanyagú információk feldolgozását, megemésztését, és az anyagcsere folyamatok során keletkezett melléktermék elszállítását, kiürítését.  

A vata levegő és akasa, a pitta tűz és víz, míg a kapha víz és föld elemek keveredéséből áll.

 


Kapha-harmonizáló kéztartás

Mudra: A két kisujj és a két gyűrűsujj egymást érinti. A többi ujj ökölbe görbítve. A mellkas előtt tartsa 7 percig!

Javallat: A mellkas, az orrüreg, a gége, a szájüreg, a garat, a légcső, a hörgők, a tüdő, a szív, a rekeszizom, az ízületek, az inak, a szalagok, a kötőszövet, a zsírszövet, a száj megbetegedései esetén használható. Stabilizálja a szöveteket, harmonizálja a váladéktermelést (nyál, nyálka, könny, stb.), az ízületeknek kenést biztosít, erősíti az immunrendszert, fokozza az állóképességet, az életerőt, jó hatással van a plazmára és a citoplazmára.


Mantra: hum. A mantrát mély belégzés után rezegtesse:hhhuuummm.

 

Pitta-harmonizáló kéztartás


Mudra: A bal kisujj és a bal hüvelyk összeér, míg a jobb hüvelyk- és kisujj hegye is érinti egymást. A kisujjak egymáshoz simulnak, tenyerek felfelé néznek. A gyomor előtt tartsa 7 percig!

Javallat: Az emésztőrendszer, a máj, a gyomor, az epehólyag, a lép, a vékonybelek, a hasnyálmirigy, a bőr, a szemek, az erekben keringő vér, a verejtékmirigyek problémáinál segít, fokozza az emésztőnedvek és az enzimek termelődését, csillogóvá teszi a szemeket, harmonizálja az anyagcsere folyamatokat, optimálisan állítja be a testhőmérsékletet.

Mantra: shrím. A mantrát mély belégzés után rezegtesse: shshshrííímmm.

 


Vata-harmonizáló kéztartás

Mudra: A két középső ujj egymást érinti, míg a két mutatóujj hegye derékszögbe hajlítva ér össze. A többi ujj keresztezi egymást. Az ölébe ejtve tartsa 7 percig!

Javallat: A vastagbél, a végbél, a húgyúti rendszer, a gerinc, a neurohormonális rendszer, a fül, az ivarszervek, a medence- és combcsontok, a lábak, a bőr, a kiválasztás betegségeinél, a testfolyadékok keringetésének zavarainál és beszédzavaroknál is alkalmazható. Stimulálja a bélrendszer mozgását, a motoros funkciókat, a légzést, a szívritmust, az idegi impulzusok átvitelét, a kiürítésre váró malák (vizelet, széklet) elkülönítését, kifinomultabbá teszi a tapintást.


Mantra: ram. A mantrát mély belégzés után rezegtesse: rrraaammm.

 

Késmárki László: Gyógyító kéztartások II. Ankh Kiadó 2013.


Forrás:

Ajánlott bejegyzések


A vasárnapi nap Angyal üzenete - Pozitív változás!

Az Univerzumnak terve van veled!

Válassz egy kártyát, és tudd meg milyen égi áldást hoz neked az áprilisi Újhold!

A hétfői nap Angyal üzenete - Mennyei gondviselés

Neked ajánljuk


Rafaela Arkangyal Misztikus kártyái + könyv

Egy Angyalkártya, ami csak nőknek készült

Megrendelés

Arkangyalok Gyógyító Ereje Kártyacsomag + Könyv

Megrendelés

Mai névnap

Jó szívvel ajánljuk